Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


wsjt-x

Zachecam wszystkich do sprobowania na poczatek nawet do odbioru stacji emisjami JT65/JT9. Emisje te pozwalaja nawiazywac lacznosci przy pomocy nadajnikow malymi mocami na falach krotkich. Zalecana max moc nadajnika jest 20 Wat ale im mniej tym ciekawiej. Sam sie przekonasz ile zrobisz krajow pracujac 1 Watem !! Do pracy potrzebna jest komputer z karta dziwiekowa i polaczenia jak do kazdej innej emisji cyfrowej pomiedzy TRX a komputerem.

Pobierasz program WSJT-X z strony: http://www.physics.princeton.edu/pulsar/K1JT/wsjtx.html Znajdziesz tam tez opis jak pracowac tym programem: http://www.physics.princeton.edu/pulsar/K1JT/wsjtx-doc/wsjtx-main-toc2.html

Skorzystaj z strony http://pskreporter.info/pskmap.html gdzie zobaczysz jakie stacje aktualnie pracuja i na jakich pasmach. Waze jest abys ustawil komputer swoj tak aby czas komputera byl synchronizowany z serverem czasu. Dla tej emisji jest to wazne gdyz kazda raport nadawanay musi byc o pelnych minutach i trwa ok 47 sekund. Brak synchornizacji czasu spowoduje ze nie bedziesz dekodowal oraz nie beda Ciebie dekodowac. Tu znajdziesz niezbedne informacje jak zsynchornizowac czas na swoim PC: http://www.satsignal.eu/ntp/setup.html

Aby uniknac problemow z odbieraniem ciebie przez innych poswiec chwile czasu na ustawienie poziomu sygnalu wyjsciowego z karty dzwiekowej do wejscia mikrofonowego aby sygnal nie byl przesterowany bo spowoduje to ze nie bedziesz dekodowany przez innych.

Po zainstalowaniu oprogramowania będziesz musiał go skonfigurować. W menu wybierz opcje „SETUP” i możesz ustawić główne opcje programu np wg poniższego obrazku: Następnie z z menu SETUP wybierz opcje „Configuration”. W opcje „My Call” wpisz swój znak wywoławczy, „My Grid” wpisz swój lokator, „PTT method” wybierasz w jaki sposób będzie sterowane PTT via RS-232 np „RTS” oraz w „PTT Port” wybierz stosowny posrt do którego masz podłączone sterowanie PTT. Jeęli używasz konwertera USB↔RS232 to wybierasz stosowną nazwę związaną z USB port. Jeśli masz możliwość używania komunikacji z swoim TRX via CAT możesz to uaktywnić i odpowiednio zdefiniować parametry. Wybierz też „Audio In” i „Audio Out” stosowanie dla Twojej karty dźwiękowej.

W oknie „Configuration” są jeszcze dwie zakładki „Tx Macros” gdzie możesz zmienić lub dołożyć zdefiniowane makra które będziesz mógł używać podczas nadawania. Zakładka „Band Settings” Zawiera zdefiniowane częstotliwości pracy emisjami JT65/JT9 i możesz dopisać zmienić (jeśli taka potrzeba zachodzi) oraz uzupełnić informacje o antenach jakie używasz dla poszczególnych pasm.

Warto zwrócić uwagę na opcje „Enable PSK Report” w oknie „Configuration”. Jeśli masz komputer podłączony do internetu to nawet jeśli jesteś tylko nasłuchowcem warto tę opcje włączyć. Pozwala to na wysyłanie informacji o słyszalności innych stacji przez Ciebie. Jest to cenna informacja dla innych. Wykaz stacji słyszanych różnymi emisjami można zobaczyć pod adresem http://pskreporter.info/pskmap.html

Poniżej główne okno programy WSJT-X.

W menu głównym jest opcja „Mode” gdzie możemy wybrać rodzaj protokołu jaki będziemy używać. Jest dostępna opcja „JT65+JT9” ale wymaga ona odbiornika lub TRX który pozwala słuchać lub nadawać w szerszym pasmie niż typowy filtr SSB ok 2,4 kHz więc staraj się wybrać raczej pojedynczy tryb pracy. Umownie przyjęte jest że na wyznaczonych QRG dla emisji JT65 +2 kHz wyżej używana jest dla emisji JT9. Jeśli więc chcesz pracować na JT9 na pasmie 20 metrów wybierasz QRG 14.078 Mhz i w opcjach programu wybierasz pasmo „20 m” oraz włączasz opcje ”+2 kHz” i wtedy na czarnym polu wyświetlona będzie QRG w oknie WSJT-X „14.078”. Jęśli pracujesz tylko emisją JT65 ustawiasz w TRX 14.076 Mhz i w oknie WSJT-X po wybraniu pasma „20 m” nie masz włączonej opcji ”+2 kHz”. Podobnie postępujesz z innymi pasmami.

Warto poswięcić parę chwil na ustawienie poziomów sygnałów m.cz.. Przesterowany sygnał m.cz. podany na mikrofon TRX będzie skutkował że nie będziemy odbierani przez innych. Poziom z głośnika TRX należy ustawić (przy pomocy wzmocnienia TRX lub miksera w systemie operacyjnym) tak aby kiedy nie ma sygnału poziom szumu na skali w lewym dolnym oknie był ok 30 dB.

Poniżej widok okna z analizą odbieranego sygnału z zaznaczanymi miejscami jak wygląda typowe widmo dla poszczególnych emisji.

Możemy regulować ustawieniami wykresu dostępnymi opcjami poniżej wykresów. Ustawienia te nie mają wpływ na dekodowanie sygnałów służą jedynie do ustawień wizualizacji analizy.

Poniżej przykład przeprowadzonej łączności:

Poniżej przykład połączenia komputera z TRX (obrazek z książki OE1KDA „Łączności cyfrowe na falach krótkich”).

Jeśli chcesz tylko odbierać emisje JT65/JT9 możesz na początek podłączyć wyjście mikrofonowe z karty dzwiękowej do wyjścia na słuchawki w TRX i ustawić odpowiednie wzmocnienie sygnału.

wsjt-x.txt · ostatnio zmienione: 2014/02/17 07:15 przez webadmin